לפני כמה שנים ישבתי לקפה עם ארט דירקטור של משרד פרסום ידוע ודיברנו על צילום. אני זוכר שאמרתי לו שאני מאמין שצילום זה דבר פשוט ושאפילו הבן שלי בן ה4 מצלם תמונות יפות. אבל הוא לא הסתפק בתשובה שלי ואמר לי משהו שנחרת לי באותו רגע בתודעה, הוא אמר ״אני מבין אבל ראיתי אותך כבר מצלם עשרות אנשים ויש בך משהו שגורם לאנשים להרגיש בנוח כשהם עומדים מול המצלמה שלך״.

איך אתה גורם לאנשים להרגיש נינוחים מול המצלמה?

זאת אחת השאלות שאני נשאל באופן תדיר – איך גורמים למצולם להרגיש בנוח מול המצלמה, כך שיצאו תמונות טובות. זאת מחשבה שכל מי שאוחז במצלמה ומכוון אותה לעבר סובייקט אמור להרהר בה, לפחות בשלבים התחלתיים של המקצוע.

למען האמת גם אני חקרתי את הנושא בשנים הראשונות, כשעוד חיפשתי את הידע המתאים שיעזור לי להיות צלם טוב יותר. בשביל ללמוד את הנושא לעומק, צילמתי בלי הפסקה וקראתי ספרים, ראיונות, מאמרים וכל מה שיכולתי להניח עליו את היד. בנוסף לזה, גם למדתי את מאסטרים הגדולים של הצילום. מה הם עשו? איך התפתחו? מאיפה הם שואבים השראה? ומעל הכל – מה הופך אותם לגדולים בתחומם?

הרומן שלי עם אנני

נקודת המפנה שלי הייתה לפני הרבה שנים, כאשר נתקלתי בראיון עם אנני ליבוביץ’ שבמסגרתו אמרה את המשפט הכי חשוב שצלם צריך להפנים: ״מי אמר שאנשים צריכים להיות נינוחים מול המצלמה״? פתאום זה התחבר לי, הם לא! ואני כצלם לא צריך לכפות על אף אחד את ההרגשה. להיפך ככל שאנסה ״לשחרר״ את המצולם, כך הנתק בינינו רק יגדל! כך הגעתי לאבחנה שהבנאדם מושלם כמו שהוא. אין לי מה לתקן פה. אני רק צריך לתפוס את זה.

מקרה שהיה כך היה

באחד מסבבי הבחירות האחרונים הגיעה אלי ציפי ליבני להצטלם לקמפיין הבחירות שלה. בזמן שאני מלווה אותה במעלה המדרגות אלי לסטודיו היא אומרת לי ״אנחנו הולכים לריב היום״. מבפנים בערתי ורציתי להגיד לה שיהיה בסדר ושהיא תהיה מרוצה, ונוציא אותה יפה וידה,ידה,ידה… אבל ההבנה שזה המקום שהיא נמצאת בו באותו רגע פשוט גרמה לי לענות ״סבבה״.

אחרי 20 דק של צילומים כבר הייתה לנו תמונה מנצחת. היא אפילו הסכימה שאצלם אותה פורטרט אומנותי לאחר מכן. והתגובה בוואצאפ לאחר מכן אמרה ״טל היקר, תודה רבה, מעולם לא הרגשתי כ״כ נינוחה מול מצלמה״.

בשנים האחרונות, אני אומר לתלמידים שלי, שהעובדה שמצולמים מרגישים לא בנוח מול המצלמה, בכלל לא חשובה לי. אני לא מתעסק בזה. להיפך, אני יודע שהם לא מרגישים בנוח. אבל זה בסדר גמור כי זה המקום שהם נמצאים בו רגשית באותו הרגע, וההבנה שזה לגיטימי וזה בסדר ושלא צריך לתקן כלום גורמת להם בסופו של דבר להרגיש בנוח.

ומה מקסים בזה?

שבמבחן התוצאה המצולמים נראים מאוד נינוחים בתמונות. אי אפשר לטעון אחרת. אני יוצא מנקודת הנחה שאין לי מה לתקן פה. הסובייקט מושלם בדיוק כמו שהוא.

שנבדוק את זה אתכם?

טל גבעוני, צלם פורטרטים

054-660-6262

Tzipi Livni
Tzipi Livni. Former Head of Opposition, Israeli Knesset